Претседателот на Социјалдемократската партија на Црна Гора, Ранко Кривокапиќ, упати до норвешкиот Нобелов институт формална номинација годинашната Нобелова награда за мир да им се додели на премиерите на Македонија и на Грација, Зоран Заев и Алексис Ципрас, поради потпишувањето на Преспанската спогодба со која се решава спор стар 27 години, пишуваат црногорските медиуми.

Со оваа историска спогодба е затворено прашањето кое не само што ја блокираше европската и евроатланската иднина на Македонија, туку создаваше и јаз помеѓу двете соседни земји, пишува, покрај другото, во номинацијата од Кривокапиќ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.