Патниците ќе влегуваат во Словенија од полноќ, односно од 15 јули до 23 јули, со нова одлука на Владата според која на сите, без оглед од каде доаѓаат, ќе им треба негативен тест за коронавирус, потврда за вакцинација или прележан Ковид-19 во последните шест месеци

Поради бројните протести, словенечката влада донесе одлука за исклучоци – патници во транзит и возачи во меѓународен товарен транспорт.

Сепак, предлогот овој исклучок да важи и за работни мигранти од Хрватска не беше усвоен, јави Хина.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.