Постојат две теми на кои ЕУ се фокусира најмногу кога станува збор за Западен Балкан, а ниту една не е визната либерализација за косовските граѓани.

Првиот е обид за постигнување компромис за почнување на пристапните преговори со Скопје и со Тирана, а вториот е очекуваното продолжување на дијалогот меѓу Косово и Србија, објави Коха Диторе.

Тие теми се преокупација на Брисел, додека визниот проблем за Косово речиси исчезна, се наведува во текстот.

Пред самитот во Загреб, постигнат е притисок да се постигне компромис за Македонија и Албанија, или барем за Македонија, но визната либерализација за Косово не е на агендата, велат дипломатски извори во ЕУ.

Повремено, тоа прашање се споменува во пониските работни групи, со тоа што некои земји-членки, особено Франција и Холандија, исто така испраќаат пораки до државите да не се откажуваат од визното откажување за косовските граѓани, но за да се стави како точка на дневен ред „не е вистинското време“, наведува КохаRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.