Жељко Б. од БиХ (52) во Виена со пиштол ја ранил во главата Виолета Ј. (48) од Србија. Потоа сам си пукал, и во тешка состојба е префрлен во болница, каде починал. Девојката е тешко ранета и се наоѓа во кома.

Според првите резултати на истрага се работи за љубомора. Претходно, поранешниот љубовен пар се расправал пред една кафетерија – информирал портпаролот на виенската полиција.

Жељко прво дошол во кафетеријата каде работела Виолета, нарачал пиво и кога и завршила смената на неговата екс девојка тој ја испратил до друга кафетерија. Таму започнала кавгата, и се случило пукањето. Наводно, Жељко поради Виолета ја напушил сопругата и четирите деца, а она го оставила поради друг маж.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.