Поради многуте поплаки на граѓаните дека за платени казни плаќаат и двојно, бидејќи потврдата се „изгубила“ патувајќи меѓу институциите, Србија воведе Регистар на непланети парични казни и други парични износи. Порталот е изработен од Министерството за правда.

Регистарот на парични казни е централизирана електронска база во која се чуваат сите неплатени парични казни, трошоци за постапки и други парични износи кои се изречени со правосилна и извршна одлука на прекршочен суд или по пат на конечен и извршен прекршочен налог.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.