Коронавирусот во последните 24 часа во Србија е потврден кај 7.840 лица, а истовремено како последица од овој вирус починале 63 пациенти.

Тестирани се 26.498 лица. На респиратор се приклучени 267 пациенти.

Вкупниот број на регистрирани случаи од почетокот на епидемијата е 1.111.957.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.