Лидерот на Социјалистичкото движење Александар Вулин вечерва оцени дека неговиот избор за директор на Безбедносно-информативната агенција е доказ дека странците не носат одлуки во Србија.

„Мојот избор за директор на БИА е доказ дека Александар Вучиќ не попушта под притисок и дека странците не одлучуваат во оваа држава. Можеби на некои им изгледаше дека попуштил на сила и закани, но Вучиќ е човек кој ја слуша и сака само Србија“, објави Вулин.

Вулин наведува дека Вучиќ еден месец „пуштил моќните амбасадори и нивните газди да мислат дека можат да одлучуваат“.

„Се надевам дека ги научија лекциите. Вучиќ е слободен лидер на слободниот народ и додека ја води Србија, и како претседател на Србија и како претседател на сите Срби, странците нема да одлучуваат“, рече Вулин.

Тој нагласи дека ова е негова „последна изјава“, но дека за доброто на Вучиќ и за доброто на Србија мора да каже дека „не води слободен човек“.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.