Претседателот на Србија Александар Вучиќ имаше жестока полемика со Јована Јоксимовиќ на тема загадувањето во Србија. Белград со денови е еден од најзагадените градови во светот, но Вучиќ смета дека од тоа се прави преголема фама и дека загадениот воздух се користи за политички цели.

-Трите деца ми живеат во најзагадениот дел во Нов Белград. Малиот Вукан реовно го шетаме надвор најнормално. И мене така ме шетаа. Се работи за хистерија. Не живеат моите деца којзнае каде туку овде. Пијат исто млеко дишат ист воздух-објасни Вучиќ.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.