Претседателот на Србија, Александар Вучиќ оценува дека можните причини некој да го убие е фактот што е направено многу со големи апсења против нарко-картелите во Србија, но и затоа што многумина се заинтересирани за дестабилизација на Србија.

– Сигурен сум дека направивме многу со големите апсења на нарко-картелите во Србија и тие не можат да функционираат доколку немаат поддршка од одредени државни структури во пошироки размери. Не се работи за 10 милиони евра, туку за стотици милиони и милијарди евра. Никогаш не сум видел или слушнал некој од тие луѓе чии имиња ги добив. Не постои лична работа. Исто така, дестабилизацијата на Србија би била во интерес на многумина. Ова се некои можни причини.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.