Србија денеска го празнува националниот празник Сретение. За големиот ден претседателот Александар Вучиќ приреди свечен ручек со бројни гости. Се служеа српски специјалитети и печено месо а меѓу гостите беше и градоначалникот на општина Центар Саша Богдановиќ.

Од Македонија беше пристутен и Иван Стоиљковиќ од Демократската партија на Србите.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.