Раководството на српската општина Пожега, на чело со претседателот на општината, Милан Божиќ (62), вчера веа уапсени во големата полициска акција за злоупотреба на службената положба. Покрај Божиќ, уапсени се и претседателот на Собранието на општината Зорица Митровиќ, нејзиниот сопруг Миленко Митровиќ, како и шефот на општинската администрација, Велимир Максиќ.

Исто така, беше уапсен и В.Г. (1970), раководител на одговорното лице во Агенцијата за проценка на недвижен имот на планината Ивањица поради постоење на основано сомнение дека сторил кривично дело злоупотреба во врска со јавните набавки и криминално дело за фалсификување документи.

Уапсени се за корупција, поради сомневање дека сториле кривично дело злоупотреба на службената должност. Тие во периодот 2017-2018 во постапката со четири набавки на општина Пожега одобриле исплата на фактури издадени од страна на работата на изведувачите, иако овие услуги и работи не се извршува во времето на исплата, и процедурите за набавки не биле спроведени во согласност со закон.

На овој начин фирмата „Горски” се стекнала со корист од 1,36 милиони динари (околу 100.000 евра), и на општинската администрација на Општина Пожега предизвикала загуба во тој износ.

Сите уасени функционери се од партијата на актуелниот српски претседател Александар Вучиќ, СНС.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.