Србија само купува дефанзивно оружје и нема да купува оружје што може да биде предмет на санкции, вели Вучиќ.

Србија само купува дефанзивно оружје, нема да купи оружје што може да ја стави земјата под санкции, рече српскиот претседател Александар Вучиќ, посочувајќи дека Србија нема намера да напаѓа никого, но не сака да биде „Бамби за колење“.

Србија се вооружува бидејќи Србија е слободна земја. Мала земја од сите страни е опкружена со земји-членки на НАТО со кои сакаме добри односи. Но, ние нема да бидеме Бамби, што ќе го преголтаат, рече Вучиќ во вторникот вечерта на прашањата на РТС, јавува Танјуг.

Никогаш не би дозволил Србија да биде слаба како што беше во 90-тите, како што рече, „да бидеме толку слаби што не можеме да се одбраниме“.

Тој додаде дека Хрватите денес, исто така, велат дека Србија стана сила и „дека сме најсилни“.

Тој за самиот си кажа дека донесува мудри одлуки за купување оружје во согласност со парите што ги има Србија.

На прашањето дали Србија ќе ја купи ракетата С-400, Вучиќ вели дека станува збор за фасцинантно оружје, но дека Србија нема намера да го стекне затоа што нема пари, покрај сите патишта и сè друго што се гради во Србија.

Зајакнување на армијата

Како поддршка на овие фасцинантни оружја, Вучиќ вели дека кога една земја има такво оружје, никој повеќе не може да ја нападне.

Кажа дека го гледал, тестирањето на оружјето што може да собори дури 14 авиони за три до четири минути.

Но, да го оставиме сега тоа, јас не сум експерт. Ние значително ја зајакнавме нашата авијација. Ние го зајакнуваме и системот за воздушна одбрана, имаме оклопни и ќе купиме повеќе оружје, што, се разбира, не е на списокот за санкции, рече Вучиќ.

Во исто време, Претседателот на Србија изјави дека никој не праша што и од кого набавувале Хрватска и Албанија. Кој нив ги вооружува, праша тој.

Никој не им се заканува кога набавуваат хеликоптери, вооружување од Америка и Германија. Србија нема да биде Бамби за колење, јасен беше Вучиќ, и вели: „Ние нема да нападнеме никого, ние се здобиваме со одбранбено оружје. Нашата земја не му ја даваме на никој, но нема да нападнеме никого. Јас само размислувам за заштита на нашата земја“.

Тој вели дека е одговорен и сериозен човек и според тоа размислува сто пати пред да донесе одлука.

Јас секогаш гледам што би рекол нашиот народ, а сега сме сигурни дека Србија е многу послина, рече Вучиќ, додавајќи дека тој исто така знае што набавиле Хрватите и Албанците од оружје.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.