Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска дека имал добри и корисни разговори со црногорскиот премиер Дритан Абазовиќ за различни прашања и изразил уверување дека Србија и Црна Гора ќе постигнат голем напредок во своите идни односи, јави Танјуг.

Вучиќ, кој му подари ручек на црногорскиот премиер, по средбата изјави дека Абазовиќ е добредојден во Белград и дека ова е почеток на успешна соработка.

Разговаравме за нашите политички и билатерални односи, економската соработка, инвестициите, инвестициите. Разговаравме за земјоделството, снабдувањето со храна, енергетските биланси и како да си помогнеме едни на други во есента и претстојната зима, рече Вучиќ.

Тој посочи дека разговарале и за важни политички прашања.

Ми се чини дека успеавме на конкретен начин да ги решиме некои од крупните политички прашања кои некогаш не поделија и за кои денеска зборувавме, рече Вучиќ.

Српскиот претседател му се заблагодари на Абазовиќ за посетата и рече дека тоа е почеток на успешна соработка преку доброто запознавање на министрите на двете влади и може да доведе до уште подобра и поконкретна соработка во иднина.

Верувам дека ќе направиме голем напредок во односите, рече Вучиќ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.