Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека почетокот на работата на корејската фабрика „Кингшин Кејбл“ е важен за јавните финансии на Смедеревска Паланка, областа Дунав, но и на целата земја.

За време на свеченото отворање на фабриката во индустриската зона „Губераш“ во Смедеревска Паланка, Вучиќ изјави дека Србија ги победила Албанија, Бугарија и Турција во конкуренција за привлекување на таа инвестиција.

Српскиот претседател најави дека Србија ќе привлече повеќе јужнокорејски инвестиции и дека тоа е земја од која „може многу да се научи“.

Вашето техничко знаење и работни навики се нешто што би сакале да го научиме и стекнеме. Ќе се бориме за вашиот долгорочен престој и веруваме дека кога ќе го проширите бизнисот, нема ниту да размислувате за други земји заради условите кои Србија ги нуди – изјави Вучиќ.

Извршниот директор на „Кингшин Кејбл“, Јае-Кеун Сео, изјави дека компанијата добила нарачки вредни стотици милиони евра во областа на зелените технологии и дека ќе продолжи да го следи трендот на развој и дистрибуција во таа област.

Сега сме пред создавање филијала во Србија, во која имаат доверба и клиентите и локалната заедница – изјави Јае-Кеун Сео.

Корејскиот амбасадор во Србија, Хјонг-чан Че процени дека изградбата на оваа фабрика ќе била невозможна без тесна соработка на сите актери.

Му благодарам на претседателот Вучиќ, кој помогна од самиот почеток на инвестицискиот проект … Можам да ве уверам дека ќе продолжиме да соработуваме во градењето одржлив просперитет – рече амбасадорот.

„Кингшин Кејбл“ ќе произведува делови за традиционални автомобили и компоненти за нивните високотехнолошки електрични батерии.

Ова е инвестиција од 20 милиони евра, прва во тој дел на Србија во изминатите 60 години, што вклучува изградба на фабрика, поддршка на инфраструктурата и постепено вработување на 700 работници до крајот на 2022 година.

По фабриката во Полска, оваа е единствена во Европа на оваа компанија која има за цел да испорача еколошки автомобилски компоненти до европските производители и добавувачи на батерии за електрични возила.

Компанијата објави дека со отворање фабриката во Србија, ќе воспостави систем кој „ефикасно ќе одговори на побарувањата на потрошувачите и пазарот“, локализирајќи сектори како што се истражување и развој, производство, продажба и услуга во Европа, што е едно од трите водечки пазари во светот. САД и Кина.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.