Претседателот на Србија Александар Вучиќ рече дека најверојатно ќе воведат построги мерки за заштита за да се спречи ширењето на вирусот, но нема да се воведе полициски час.

Премиерката Ана Брнабиќ и министерот за здравство Златибор Лончар утре ќе одржат состанок на кој ќе ги соопштат конечните мерки за петок, сабота и недела. Ќе има засилени мерки за Белград. Јас сум против тоа да не се воведе полициски час бидејќи сметам дека тоа е единствениот спас за нашата земја – рече Вучиќ во неговото денешно обраќање до нацијата.

Денеска во Србија има 375 нови случаи на коронавирус. Починаа 11 лица, а 118 се на респиратор.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.