Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска дека нема да оди во Загреб на конгресот на Европската народна партија (ЕПП) бидејќи не сака да ги наруши односите со Хрватска, иако, како што вели, без проблем би одговорл на провокациите од таа земја.

– Да одам само за да ги нарушувам односите – нема, имако без мака би одговорил на провокациите. Уште помалку гледам смисла да одат за да им се додворувам, истакна Вучиќ.

Тој рече дека не гледа ниту стратешка ниту рационална причина за конфликт со Хрватите, но и дека односот меѓу двете земји треба да биде заснован на партнерски односи.

Претседателот на Србија и на Српската народна партија Александар Вучиќ одлучи да не учествува на Конгресот на ЕПП во Загреб на 20 и 21 ноември и за таа одлука писмено гои известил претседателот на таа партија Јозеф Даул, соопшти синоќа „Блиц

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.