Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека не е секогаш лесно да се заштити пријателството што неговата земја го има со Кина со оглед на начинот на кој другите сили гледаат на нејзиниот економски подем. Сепак, Вучиќ вети дека Србија ќе продолжи да гради „искрено пријателство“ со Кина со „зачувување на слободата на избор“.

Српскиот претседател ја дде изјавата за време на посетата на Белград на Јанг Јиечи, водечки член на владејачката комунистичка партија во Кина. Јиечи истакна дека Пекинг придава големо значење на „практичната соработка“ со Србија, додавајќи дека кинеските компании се охрабруваат да инвестираат во Србија.

Српскиот министер задолжен за пристапување на земјата во ЕУ, Јадранка Јоксимовиќ, вчера испрати барање за исплата на трета транша од финансискиот пакет на ЕУ вреден 8 милиони евра за подобрување на интегрираниот систем за управување со границите на Србија наменет за министерството за внатрешни работи што се очекува да се спроведе на почетокот на следната година, објави канцеларијата на Јоксимовиќ.

Јоксимовиќ, која исто така е национален координатор за европската помош ИПА, рече дека целта на овој вид поддршка на ЕУ е да ѝ се помогне на владата на Србија во воспоставувањето на слободен проток на луѓе и стоки, додека нејзините граници беа правилно контролирани и заштитени од незаконски активности во согласност со упатствата и принципите на блокот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.