Претседателот на Србија Александар Вучиќ најави дека ќе набават два најсовремени руски х за гаснење на пожар. Станува за моделот „Камов“ кој е познат уште во советско време.

Еден „Камов“ во еден прелет од 5000 литри вода. Тие се најдобри за гаснење на пожар.Со нив ќе можеме да им помагаме на сите во регионот-објасни Вучиќ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.