Српскиот претседател, Александар Вучиќ, по повод Божиќ, испрати писмо до претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин.

Ви упатувам срдечни честитки Вам и на сите православни христијани во Руската Федерација. Нека овој најсреќен празник на помирување, хармонија и семејна хармонија донесе љубов и добра волја во сите срца, среќа и секаков напредок во домовите – се вели во честитката.

Во пораката Вучиќ истакнува дека годината зад нас била тешка, но тоа покажало дека во време на предизвици, со разбирање, солидарност и љубов кон ближниот, можеме да им одолееме на искушенијата.

Драго ми е што Србија и Русија, дури и во ова време на неизвесност, покажаа блискост и силно пријателство – порача Вучиќ, кој Бадник и Божиќ ќе ги помине во Хиландар.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.