Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во мисија на ТВ Прва зборуваше за претстојниот самит Брдо-Бриони, но и за наводните притисоци и плановите за негово рушење. Прво од Вучиќ беше побарано да ја коментира изјавата за медиумите по средбата со Борут Пахор, односно во пресрет на состанокот на групата балкански лидери на самитот „Брдо-Бриони“.

Јас сум на крајот на мојот мандат, го кажав тоа што им го реков милион пати. Што можат да ми направат? Да вложат повеќе пари за мое рушење? Тие инвестираат во аналитичари, десетици, стотици милиони евра, милијарди. Овие луѓе ги сменија границите на Србија, 1990/1991 година. Ги убиваа нашите деца, уништуваа мостови, села, градови. Тие рекоа дека тоа се должи на хуманитарна катастрофа. Не е лесно да се надминат ваквите невистини.Тие ми испратија предлог заклучоци и велат дека сите треба да се спротивставиме на промената на границите. Јас го додадов амандманот и сега за нив е пекол. Јас само го ставив тоа да биде во рамките на декларацијата на Обединетите нации“, рече Вучиќ, а потоа зборуваше за притисокот од Вашингтон.

Јас ја давам главата, и не ја давам Србија, изјави Вучиќ.

Ќе дојдам свечено облечен, во костум, вратоврска, тука ќе бидат великаните на политичката сцена на Балканот, а тие мислат најлошо за Србија. Средбите со нив ќе бидат многу убави. Немам причина да се грижам или да се плашам. Јас не ширам омраза кон нив. Јас воопшто не се плашам од нивната физичка сила или образование. Тие можат да усвојат што сакаат, но без Србија. Нема ништо од таа работа. Тие инвестираат во еден медиум, во друг медиум, во трет медиум, во аналитичари. Еден за кој мислевме дека е навивачки аналитичар – тој зборува за сè. Од американската амбасада зеде 200.000 американски долари. Тој не е толку луд“, рече Вучиќ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.