Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека за насилството што го предизвикаа демонстрантите на протестите при блокадата на патот во Шабац, било предизвикано од луѓето кои напаѓале со чекани и секири.

Оние кои требаше да бидат голораки луѓе беа вооружени и ги нападнаа луѓето кои не го прекршија законот. Луѓето мора да знаат дека одењето по патишта не е во согласност со законот и е спротивно на секој закон на сите земји – изјави Вучиќ.

Тој наведува дека полицијата не смее да обезбедува никаков протест со кој се блокираат патиштата, бидејќи тоа не е во согласност со законот.

Полицијата треба да каже дека е незаконски и дека не учествува во незаконски дејствија. Целата одговорност е на оние што го прекршуваат законот и за тоа ќе одговараат – изјави српскиот претседател.

Вучиќ информира и дека не го потпишал законот за експропријација и дека сè уште ја проучуваат неговата „целосна уставност“, а додаде дека Законот за референдум е во согласност со Уставот и препораките на Венецијанската комисија.

На 27 ноември неколку илјади српски граѓани учествуваа во блокадата на главните патишта низ земјата, како и на протестни прошетки во Белград. На протестот, организиран од неколку еколошки здруженија, граѓански иницијативи и опозициски партии, се бараше прекин на проектите кои се сметаат за штетни за животната средина, меѓу кои и проектот Рио Тинто, како и српскиот претседател да не ги потпише измените на Законот за експропријација.

Со овие измени се овозможува државата по итна постапка, со скратени рокови, да конфискува имот во приватна сопственост и за тоа да му исплати надомест на сопственикот во случај кога конфискацијата на имотот се процени како неопходна поради проекти од јавен интерес.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.