Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека денеска е еден од најтешките денови за Србија и како што вели тој „нашиот народ, би рекол, од 2004 и 2008 година“.

– Им се извинувам на граѓаните на Србија што не можев да им се обратам порано. Од 1999 година немаме контрола над Косово и Метохија и ни требаше долго време сами да истражиме што се случи на Косово и Метохија. Што се случуваше утрово цело утро и попладнево. Да им кажеме на луѓето што се случи. Ќе зборуваме само за тоа што се случи, потоа ќе оцениме сѐ. Во името на Република Србија, но и да зборуваме за сите други работи. Група Срби од Косово и Метохија ноќеска околу 02:46 поставија два камиони како барикади во Бањска, на северот на Косово и Метохија. Потоа доаѓа косовската полиција која се обидува да ги отстрани тие барикади, доаѓа до конфликт со Србите кои ги поставија барикадите, а во тој конфликт загина полицаец. Во 08:57 часот се затворени премините Јариње и Брњак, престрелката се уште трае. Во 10:15 Албанците објавуваат дека четири српски градови се зони на терористички операции – рече српскиот претседател Александар Вучиќ на прес конференцијата.

Тој посочи дека предупредил во Брисел и Њујорк дека тоа може да се случи.

„Малкумина сакаа да слушнат и слушаат“, истакна претседателот.

Вучиќ изјави дека вкупно 62 пати ја користеле полицијата против Србите. 56 етички мотивирани напади врз Србите.

Дали само оние што ги гони полицијата, за да избегне апсење од полицијата на Курти, природно ќе се обидат да направат нешто за себе и за своите семејства. Во никој случај не сакам да го оправдам убиството на полицаец Албанец, ниту пак можам да го оправдам. Апсолутно е за осуда и тоа е нешто што никому не му треба, Курти е главниот организатор на хаосот во Косово и нема начин да се заобиколи. Иако многупати разговаравме за тоа, иако секојдневно предупредував и во Брисел и во Њујорк дека сето ова може да се случи, малкумина решија да слушаат. Србите, а не луѓето од централна Србија, како што лажеа во приштинските медиуми, го трпат теророт на Курти, рече Вучиќ во првиот дел од обраќањето. – додаде тој.

Тројца напаѓачи се убиени, а петмина се уапсени по ноќното пукање на влезот во селото Бањска на северот на Косово , кога, според полициската управа во Приштина, еден полицаец е убиен, а друг е ранет. По конфликтот на влезот во Бањска, напаѓачите упаднале во дворот на манастирот, од каде продолжиле да разменуваат оган со полицијата.

Блокиран е влезот во селото од магистралниот пат Косовска Митровица-Лепосавиќ, како и сообраќајот на административните премини Јариње и Брњак.

Од правецот на Бањска на главниот пат се слушаат спорадични пукотници.

Во Бањскиот манастир во моментов е мирно, како што се наведува во новото соопштение на Рашко-призренската епархија, но постои неизвесност и загриженост кај монасите и верниците.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.