Не може да има еднострано решение, според кое Албанците добиваат се, а Србите губат се. Никој не е глуп во Србија, изјави претседателот на Србија Александар Вучиќ.

Според него за косовското прашање е потребен компромис, и дека таквото решение е блиску, но дека не е постигнато, бидејќи Приштина не ги исполнува своите обврски.

Сега нема ни разговор, иако Белград е секогаш подготвен за дијалог.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.