Насилство, изнуда, шверц на дрога. Сето ова било главно занимање  на еден од најозлогласените кланови – Вождовачкиот. Тој владеел со Србија на почетокот на деведесетите години и беше предвесник на Земунскиот клан.

Беа најорганизирани, но и најбрутални. Во судирите со другите банди загинаа речиси сите значајни „играчи“ на чело со Горан Вуковиќ, Александар Кнежевиќ Кнеле, Зоран Димитров Жуц, Бојан Петровиќ,… но тоа не ги обесхрабри.

А кои биле „Вождовците“

„Вождовачкиот клан“ бил познат како „најсилниот тим во градот“ и често била во конфликт со другите „колеги“, па биле убиени многу членови најчесто во „сачекуша“ низ улиците на Белград.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.