Во западна Грција е прогласена вонредна состојба поради приближувањето на моќниот медитерански циклон Јанос.

Црвен код е прогласен поради налети на силен ветер, грмотевици и поројни врнежи од дожд.

Циклонот се приближува кон јужниот дел на Грција.

Според грчки медиуми, се формирало дури и „око“, што е повеќе типично за тропските циклони.

Најпогодени ќе бидат западните делови на јужна Грција до Патра, и до Пелопонез. Количината на дожд таму се очекува да биде над 200 литри на метар квадратен, а ветровите – до околу 150 км на час.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.