Голем број на демонстранти денска пвторно протестираат, а по обраќањето на претседателот Вучиќ ја обиколија зградата на претседателството на Србија со цел да го спречат претседателот да излезе по одржаната прес-конференција на кој тој зборуваше за синоќешниот упад во зградата на РТС.

Мислеа дека нема да смеам да дојдам овде. Јас немам страв. Можам да го загубам само животот. Ќе продолжам да се борам за Србија и тоа нема ништо поважно, изјави Вучиќ на прес-конференцијата.

Агенцијата АП известува дека српскиот претседателе се заложил за одврана на редот и законите во земјата откако приврзаниците на опозицијата на сила вледле во националната телевизија.

Како што јавуваат пак српската медиуми, додека демонстрантите пред зградата на Претседателстотово ја пробиле заштитната оград, Вучиќ одиграл партија шах со министерот за внатрешни работи, Небојша Стефановиќ.

 

View this post on Instagram

 

U Predsedništvu kratak odmor pred poslepodnevne aktivnosti. Srbija hrabrosti i poštenja uvek pobeđuje nasilnike.

A post shared by Budućnost Srbije (@buducnostsrbijeav) on

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.