Во Загреб, 49 деца во образовните институции се заразени со новиот коронавирус.

Според Градскиот оддел за образование, две деца од градинки и осум вработени биле заразени со вирусот. Единаесет деца и шест вработени се заразени во основните училишта, а 206 ученици се во самоизолација.

Во средните училишта 36 ученици се заразени, како и седум вработени, а 120 ученици се во самоизолација.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.