Турските цариници запленија еден тон кокаин скриен во контејнери со банани, што според турскиот министер за трговија Мехмет Муса е најголемата количина кокаин досега запленета во земјата.

Кокаинот е запленет во пристаништето Мерсин на југот на Турција, на брод регистриран во Либерија, кој пристигнал на тоа пристаниште од Еквадор, се наведува во соопштението на канцеларијата на гувернерот на Мерсин, а пренесува Хуријет.

Цариниците ја започнаа операцијата по извештајот дека брод што пловел од Еквадор носел еден тон кокаин, се додава во соопштението.

Лековите биле дистрибуирани во 1.000 пакувања сместени во контејнери со банани.

Минатата година беше запленета рекордна количина наркотици во рамките на операциите против наркотици во Турција, а уапсени се и најголемиот број осомничени за трговија со дрога.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.