Помошникот директор на црногорската Полициска управа за борба против организиран криминал Дејан Кнежевиќ е уапсен под сомнение дека е поврзан со дел од неодамна уапсената група која Специјалното државно обвинителство (ССТ) ја товари за создавање криминална организација и шверц на дрога.

Државниот обвинител и портпарол Вукас Радоњиќ за медиумите изјави дека Кнежевиќ е уапсен поради постоење основано сомнение дека сторил кривично дело создавање злосторничка организација и други кривични дела.

Како што беше соопштено претходните денови, во кривичната пријава се опфатени 17 лица, од кои повеќето поранешни и активни полицајци.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.