Коронавирусот во Србија во последните 24 часа е потврден кај 2.272 лица, а во исто време од овој вирус починале 54 пациенти. Тестирани се 16.858 лица. На респиратор се приклучени 199 пациенти.

Од почетокот на епидемијата, тестирани се 6.814.207, позитивни се 1.254.845, а починале 11.691.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.