Министерството за образовани на Србија одлучи од понеделник, да почне да се применува комбинираниот модел на настава во средните училишта. Ова се однесува на три локални самоуправи: Белград, Врњачка Бања и Шабац.

Овој модел на настава подразбира образовно-воспитниот процес да се организира комбинирано, односно со непосредна настава и настава на далечина, а одделенијата ќе се поделат на групи.

Според податоците на Институтот за јавно здравје, од 7 до 13 октомври, бројот на деца од школска возраст кои се заразени со ковид-19 во Србија изнесува 3.442 или 0,45 отсто.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.