Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, објави дека во Србија ќе почне изградба на фабрика за производство на кинески вакцини.

Фабриката ќе ја гради Србија заедно со компанијата „Синофарм“ и Обединетите Арапски Емирати.

Според најавите, првите вакцини од оваа фабрика треба да бидат пуштени во продажба веќе во октомври.

Ќе бидеме пред сите. Целата земја оди напред. Можеме да го покриеме целиот регион – објави Вучиќ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.