Кризниот штаб на Србија најави можност за враќање на одредени рестриктивни мерки доколку бројот на заразени лица се искачи над два проценти (денес беше 2,16%), а не се исклучени и порадикални чекори.

Не смееме да дозволиме бројот на заразени да надмине пет проценти во однос на бројот на тестирани. Во тој случај, ние буквално би се бореле против вирусот корона од почеток. Како да не сме сториле ништо досега. Штом се укинаа мерките, луѓето сфатија дека е крајот на епидемијата. Тој психолошки момент „проби“ и сите се однесуваат како ништо да не се случува, како да немаше вонредна состојба пред неколку недели. Се појавуваат нови жаришта … Засега сè е под контрола, но не смееме да дозволиме нов раст. Ако процентот на заразени во однос на тестираниот е многу поголем, а не дај Боже, достигнува пет проценти, мислам дека би се вратиле некои мерки – рече за „Информер“ проф. д-р Бранислав Несторовиќ.

Тој смета дека мора да се воведе задолжително носење маски, а сите оние што не ги носат ќе бидат казнети со парична казна.

Не е исклучено повторно затворање на кафулиња, терасите и трговски центри. Ние мора да бидеме поодговорни како општество, но и како индивидуи. Заштитни маски и ракавици мора да се носат во затворено, растојанието мора да се почитува и ние мора да продолжиме да ги избегнуваме тие српски интимни честитки, прегратки и бакнежи, заклучи Несторовиќ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.