Во Србија досега се аплицирани вкупно 4.844.882 дози вакцина против коронавирус.

Вкупно 2.618.528 граѓани примиле барем една доза вакцина, а вкупно 2.226.354 граѓани ги примиле двете дози.

Вакцинирани се 43,87 проценти од граѓаните, а двете дози на вакцината ги примиле 37,86 проценти.

Во Белград вакцинирани се 51,7 проценти од возрасните граѓани, а вкупно се потрошени 1.360.677 дози.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.