Во последните 24 часа во Србија се потврдени 255 нови случаи на коронавирус, врз основа на 8.014 тестирани примероци, а шест лица починаа.
Според Министерството за здравство, во моментот има 121 лицe на респиратор.

Од почетокот на епидемијата, потврдени се вкупно 27.863 случаи на коронавирус, а 632 лица починаa.Тестирани се вкупно 741.073 примероци.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.