Во Србија од 1 септември, најмладите од основно училиште ќе одат на училиште, додека за оние од петто одделение, часовите ќе бидат комбинација на доаѓање на училиште и следење на часовите преку јавниот сервис, сопштено е вчера во Белград по средбата меѓу претставниците на владиниот кризен штаб за справување со коронавирусот и Министерството за образование.

Како што изјави министерот за образование, Младен Шарчевиќ, министерството изработило препораки за сите сегменти на наставата, меѓутоа, училиштата ќе имаат одреден степен на автономија.

– Така, наставниот кадар, односно директорот на училиштето, ќе може да го прецизира времето на започнување на наставата – на дневно, неделно и месечно ниво и внатрешната организација на смените на ученичките групи, кажа Шарчевиќ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.