Во Србија има околу 80.000 зависници од дрога поради што директорот на владината Канцеларија за борба против дрога предупреди дека опаѓа свеста кај младите дека марихуаната е штетна по здравјето.

Милан Пекиќ изјави за РТС дека марихуаната е најчесто употребувана дрога во Србија и дека младите не се свесни за здравствените последици поради изјави што не се засноваат на докази.

Тој посочи дека треба јасно да се наведе дека марихуаната е дрога и дека предизвикува проблеми за здравјето на луѓето

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.