Во последните 24 часа во Србија биле тестирани 12.889 лица на Ковид-19, од кои 2.267 биле позитивни, додека починале 25 лица.

Според последните податоци на Министерството за здравство и Институтот „Батут“, 189 пациенти се приклучени на респиратори во болници низ цела Србија.

Досегашните корона-рекорди се: најмногу позитивни за еден ден – 7.999, најмногу луѓе на апарати за дишење – 353, најмногу тестирани – 22 837 и најмногу починати – 69.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.