Во изминатите 24 часа во Словенија, 14.718 тестови потврдија нови 2.045 новоинфицирани со коронавирусот и 25 смртни случаи.

Бројот на позитивни од тестираните е се уште многу висок – над 30 проценти, соопшти словенечката влада. Хоспитализирани се 1.160 пациенти со Ковид-19, од кои 191 пациент е на интензивна нега.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.