Во Словенија во изминатите 24 часа починало едно лице од коронавирус, со што бројот на смртни случаи се искачи на 105. Во истиот период нема нови случаи, а тестирани биле 909 лица.

Бројот на потврдени случаи на коронавирус е 1.468. Вчера беше потврден само еден случај.

Според најновите податоци што ги објави словенечката Влада, во болница се лекуваат 21 пациент. На одделенијата за интензивна нега се лекуваат тројца пациенти.
Во Словенија досега се тестирани 72.860 лица.

Словенија е една од првите земји во Европа што прогласи крај на епидемијата, но некои мерки сè уште остануваат на сила.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.