Во Словенија во пoследните 24 часа се регистрирани 1.292 нови случаи на корона вирус, а починале 55 пациенти.

Според најновите владини податоци, од последниот пресек тестирани се 5.868 лица.

Бројот на новозаразени е нешто помал од пред една недела, додека процентот на позитивни во споредба со тестираните е 22 проценти.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.