Со оглед на тоа што Романија и соседна Бугарија се соочуваат со скок на случаи на коронавирус, предизвикот за лекување на приливот на новозаболени пациенти се комплицира со распространетоста на лажни потврди за вакцинација, пишува Радио Слободна Европа.

Лесни за добивање и тешки за следење, тие се симптоматични за ендемичната корупција во двете најсиромашни земји-членки на ЕУ – и укажуваат на широката недоверба кон вакцините против коронавирус.

Целиот текст овде.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.