Од понеделник во спортска сала „Арена“ во Белград ќе биде отворена привремена ковид-болница во која ќе има 500 кревети. Од вторник Ортопедската клиника на Бањица повторно ќе биде ковид-болница, најави српскиот министер за здравство Златибор Лончар, а пренесе „РТС“.

Лончар соопшти дека во изминатата ноќ повеќе од 130 пациенти се задржани на болничко лекување.

Тоа значи дека се работи за сериозна клиничка слика и дека морале да останат на болничко лекување. Секој ден повеќе од 100 пациенти се примаат во болница и затоа мора да се обезбедат капацитети, додаде Лончар.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.