Дражвниот секретар во Министерството за здравство Мирсад Ѓерлак изјави дека денеска во Белград се пополнети сите капацитети во ковид-болниците и дека прием на нови болни е можно само ако некој пациент добие отпусна листа и може да оди дома.

Ѓерлек за РТС изјави дека во Белград во понеделник биле примени 280 пациенти и дека бројот постојано се зголемува. Во понеделник имало 5.130 прегледи во ковид-амбулантите, а од тоа 3.700 првпат доаѓаат на лекар.

Државниот секетар изјави дека се размислува за проширување на болничките капцитети.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.