Во последните 24 часа 130 лица се разболеле од коронавирус на Косово и Метохија, а еден пациент починал, соопшти денеска Институтот за јавно здравје во Приштина.

Тестирани се 818 лица, а повеќето од новите пациенти се во Приштина, пренесува Коха.

Во моментов има 1.695 активни случаи, а од почетокот на пандемијата, 17.139 лица се разболеле од вирусот, а 657 лица починале.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.