Одлуката задолжително да се носат заштитни маски на затворен и на отворен простор во Загреб предизвика бура од реакции, па затоа властите се откажале од неа, пренесува хрватски Индекс.

Вршителот на должност градоначалничка, Јелена Павичиќ Вукичевиќ го преземала управувањето со кризниот штаб во Загреб, па ја поништила одлуката.

„Одлуката ќе биде повлечена. Многу од нас беа зачудени денеска“, рекла Павичиќ Вукичевиќ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.