Во изминатите 24 часа, во Хрватска се регистирани 2.769 нови случаи на инфекција со новиот коронавирус, а бројот на активни случаи во Хрватска вкупно 15.952.

Меѓу нив, 1.049 пациенти се наоѓаат во болница, од кои 82 се на апарати за дишење.Петнаесет лица ги загубија животите во изминатите 24 часа.

Од 25 февруари 2020 година, кога е регистриран првиот случај на инфекција во Хрватска, досега се евидентирани вкупно 49.316 лица заразени со новиот коронавирус, од кои 546 починале. Во самоизолација се 27.940 луѓе.

Вчера беа регистрирани 2.772 нови заразени, а починаа 20 луѓе.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.