И покрај мерките на владата на Андреј Пленковиќ за зачувување работните места, скоро 50.000 луѓе ги загубија своите работни места во Хрватска во првите два и пол месеци од кризата, според новите податоци на хрватската Служба за вработување (ЦЕС).

Според овие податоци, имало вкупно 134.717 невработени во Хрватска на 16 март, денот кога ЦЕС го смета почетокот на кризата од Ковид 19 и кога започна масовната регистрација на нови невработени на размената на трудот. Во средината на март, регистрирани се 3.055 повеќе луѓе пренесува Index.hr.

Имено, податоците на ЦЕС покажуваат дека од 16 март до 2 јуни 49.936 нови невработени се регистрирани, а 43.885 биле отпуштени од работа.

Според податоците на ЦЕС, најголем дел од нововработените се од секторот туризам и угостителство, но и од трговијата, преработувачката индустрија и другите услужни активности, во кои спаѓаат фризери, козметичари и педикири.

Поголемиот дел од нововработените доаѓаат од микро и мали компании, од кои многу беа затворени за време на карантин – рече економскиот аналитичар Дамир Новот.

Тој наведува дека сезонското вработување исто така недостасувало, но тоа, од друга страна, немало значителни отпуштања во големите компании.

Предраг Бејаковиќ од Институтот за јавни финансии предупредува дека вработените во туризмот, угостителските и личните услуги, како и во текстилната, дрвната и автомобилската индустрија, биле најпогодени од кризата.

Економистите исто така предупредуваат дека невработеноста во Хрватска ќе продолжи да расте.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.