Хрватските здравствени власти денеска пријавија 1.413 новозаразени со коронавирус и 18 смртни случаи, што е најголем дневен број на починати како резултат на Ковид-19 досега во таа земја, пренесуваат регионалните медиуми.

Во моментов, Хрватска има 11.311 активни случаи.

Во болнучки услови се лекуваат 897 пациенти, од кои 57 се на апарати за дишење.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.