Во последните 24 часа во Хрватска забележани се 1.369 нови случаи со корона вирус, па бројот на активни изнесува 7.643.

Меѓу нив 628 пациенти се на болничко лекување, а на респиратор 72. Починаа уште девет пациенти од последиците на Ковид-19.

Досега во Хрватска се регистрирани 388.260 заразарни, починаа 8.472, оздравеа 372.145.

Тестирани се вкупно 2.695.369 лица, а 10.743 во последните 24 часа.

До вчера потрошени се 3.348.958 дози вакцини.

Вакцинирано е 43,64 отсто од вкупното население, а или 52,38 отсто од возрасните.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.